reasons

זוגיות במשבר – הסיבות העיקריות לייעוץ זוגי

זוגיות במשבר – ישנן סיבות רבות המצדיקות ייעוץ זוגי הנובעת ממצב של זוגיות במשבר. אלו חלק מהסיבות שלא על פי סדר חשיבותם:
 • התקשורת הזוגית הופכת לשלילית

  [caption id="attachment_21" align="alignleft" width="300"]זוגיות במשבר זוגיות במשבר[/caption]

 • שיגרה ושיעמום
 • רומנים ובגידות
 • בעיות כלכליות
 • בעיות מיניות
 • אי יכולת לפתור מחלוקות
 • כאשר נשארים יחד רק למען הילדים
 • כאשר המוצא היחיד הוא הפרדות
 • רצון לשפר את הזוגיות על מנת להשיב את ההרמוניה.

 

התקשורת הזוגית הופכת לשלילית

התקשורת הפכה שלילית. זוגיות במשבר. ברגע שהתקשורת בין בני הזוג התדרדרה, קשה לעתים קרובות להחזיר את הגלגל לאחור. תקשורת שלילית יכולה לכלול כל דבר שמשאיר תחושת שותף אחד בדיכאון, חוסר ביטחון, התעלמות, או רצון  לסגת מהשיחה. זה יכול לכלול גם את הטון של השיחה. חשוב לזכור שזה לא תמיד מה שאתה אומר, אלא איך אתה אומר את זה. נדרש ייעוץ זוגי על מנת לשפר את התקשורת בין בני הזוג ולהפכה לתקשורת חיובית.

שיגרה ושיעמום

כאשר בני הזוג פשוט "נמצאים באותו חלל". כאשר בני הזוג הינם יותר כמו שותפים מאשר זוג נשוי, זה עשוי להצביע על צורך בייעוץ זוגי. זה לא אומר שאם בני הזוג לא עושים הכל ביחד הם בצרות. אם יש חוסר תקשורת, חוסר אינטימיות או כל אלמנט אחר שיש לו חשיבות לקשר הזוגי. פשוט זוגיות במשבר. פשוט יש הרגשה של שיגרה ושיעמום.מצב זה עשוי להיות סימן לכך שיועץ זוגיות מיומן יכול לעזור לברר מה חסר ואיך להשיב את הקשר וההרמוניה לבני הזוג.

רומנים ובגידות

אחת הסיבות המורכבות לטיפול היא כאשר אחד מבני הזוג מנהל רומן או אפילו שוקל לנהל רומן. רבים מגיעים לייעוץ זוגי עקב בגידה. התאוששות מפרשת בגידה דורשת מאמץ רב מצד שני הצדדים ומצד היועץ הזוגי. נדרשת עבודה רבה, מחויבות ונכונות לסלוח ולהמשיך הלאה. רק כך ניתן להציל את חיי הנישואים, אם זהו רצונם של שני בני הזוג. אמנם זוהי זוגיות במשבר קשה אך היועץ הזוגי משתדל להיות אובייקטיבי כדי להבין מה גרם למצב ואיך ניתן לתקן אותו. גם אם בני הזוג מחליטים שהבגידה הביא את הנישואים והיחסים ביניהם לקיצה, הייעוץ יכול לסייע להיפרד בצורה חיובית במיוחד כאשר ישנם ילדים במשפחה.

בעיות כלכליות

קשיים כלכליים עלולים לגרום לבעיות וחיכוכים בין בני זוג. כל פגיעה במצב הכלכלי עלולה לפגוע במרקם הזוגי עד כדי קריסת התקשורת ומערכת היחסים. זהו מצב קשה של זוגיות במשבר. קשיים כלכליים מלווים לעיתים גם באי שיתוף בן הזוג. מצד שני ייעוץ נכון יכול להעניק לזוג הנמצא במצוקה כלכלית כלים להתמודדות עם האתגרים הכלכליים עד כדי שיתוף עמוק יותר וחיזוק הזוגיות.

בעיות מיניות

אחת הבעיות המובילות להתדרדרות היחסים בין בני זוג היא מערכת היחסים המינית ביניהם. מערכת יחסי מין המבוססת על רגש נכון ויחסים נכונים בין בני הזוג יכולה להוביל להרמוניה ותקשורת בשאר מערכות החיים. זוגיות במשבר היא כאשר נוצרות בעיות בתחום זה, ייעוץ זוגיות נכון יכול לשפר את היחסים ולהוביל לתקשורת חיובית ובונה. הייעוץ הזוגי מעניק לבני הזוג את היכולת ליצור קשר מיני מחודש והחזרת האינטימיות ביניהם.

אי יכולת לפתור מחלוקות

כאשר בני הזוג אינם יודעים איך לפתור את חילוקי הדעות ביניהם. גם כאן המצב הוא של זוגיות במשבר. כאשר זוג מתחיל לחוות מחלוקת והם מודעים לחוסר ההרמוניה. פעמים רבות שמעתי זוגות אומרים, "אנחנו יודעים מה לא בסדר, אבל אנחנו פשוט לא יודעים איך לתקן את זה." זהו הזמן המושלם כדי לקבל ייעוץ מגורם חיצוני ומקצועי. אם בני זוג תקועים במחלוקות, יועץ זוגיות מיומן יוכל לכוון אותם לכיוון הנכון.

כאשר נשארים יחד רק למען הילדים

אם בני זוג מרגישים שנכון להישאר יחד ולו רק למען הילדים, זה עשוי להיות סיבה לייעוץ זוגי אובייקטיבי. לעתים קרובות זוגות מאמינים שהם עושים את הדבר הנכון בעת השהייה יחד, אך למעשה זה יכול לפגוע בילדים החווים את היחסים השליליים בין ההורים. ייעוץ נכון והקניית כלים מתאימים עשויים לפתור את הבעיה ולנוע לכיוון מערכת יחסים חיובית עבור כל המעורבים. לדעתי, ילדים לא צריכים להיות הגורם המכריע האם להישאר יחד. ילדים בדרך כלל מאוד אינטואיטיבים ואינטליגנטים וקולטים את מצב היחסים.

כאשר המוצא היחיד הוא הפרדות או לאחריה

ישנם מצבים שאינם ניתנים לגישור. מצב שבו המוצא היחיד הוא היפרדות. כן, זהו מצב של זוגיות במשבר עמוק. ישנן כמובן כמה רמות של היפרדות, זמנית או מוחלטת. לעיתים, הזמן עושה את שלו וזוג שחי תקופה מסויימת בנפרד, ורוצה למצוא את הדרך חזרה, יכול להיעזר בייעוץ זוגיות על מנת למצוא את הדרך הנכונה חזרה. גם אם ההיפרדות היא סופית, ישנם נושאים רבים המצדיקים ומחייבים ייעוץ זוגי, בין היתר, ההתנהלות עם הילדים המשותפים. ייעוץ זוגיות מתאים יכול ליצור יחסים תקינים בין בני הזוג גם לאחר היפרדותם.

רצון לשפר את הזוגיות על מנת להשיב את ההרמוניה.

כן. אחרון ברשימה. כאשר נראה שהכל בסדר וחיי משפחה תקינים, ישנה תמיד אפשרות לשפר את התקשורת, להשיב את ההרמוניה והרומנטיקה שהייתה בתחילת הדרך ולהעצים את עוצמת הקשר הבין-אישי בין בני הזוג. גם במקרה זה, ייעוץ זוגיות נכון עשוי לעזור ולשפר את היחסים בין בני הזוג.

 

פורומים העוסקים ב- זוגיות במשבר

 קהילות ynet – פורום ייעוץ זוגי
פורומים וואלה! – ייעוץ זוגי, אישי ומשפחתי
פורומים תפוז – פורום ייעוץ זוגיות
פורום ייעוץ זוגי, יחסים ותקשורת בין אישית
פורום יחסים, זוגיות ונישואין